Często interesy fleet managerów i kierowców są rozbieżne. Taka sytuacja ma miejsce chociażby w przypadku stacji benzynowych. Zarządcę floty interesuje karta paliwowa, rabat na paliwo, pokrycie kraju siecią stacji. Tymczasem kierowca może być zainteresowany tym, co dane obiekty oferują. Tym razem sprawdzamy, co do zaoferowania kierowcom mają stacje paliwowe.
Stacje benzynowe na przestrzeni lat zauważalnie ewoluowały, a należy podkreślić, że te, które można spotkać w Polsce, należą do najlepszych i najnowocześniejszych w Europie. Wynika to z faktu, że insfrastruktura w tym zakresie była u nas na bardzo niskim poziomie i ostatnio powstaje bardzo dużo obiektów, które są nowoczesne. Dodatkowym bodźcem do rozbudowy infrastruktury do tankowania są powstające drogi, przy których rozwijają się dodatkowe obiekty.
Kiedyś mogliśmy na stacjach paliw nabyć wyłącznie paliwo i to też pod warunkiem, że akurat mieliśmy szczęście. Stacje nie były czynne całą dobę, a zakup czegokolwiek poza paliwem był niemożliwy. Dzisiaj zatankujemy, naładujemy samochód, skorzystamy z toalet, kupimy akcesoria samochodowe, prasę, kawę, hot doga. Skorzystamy z Internetu, czy odbędziemy spotkanie biznesowe.
Ponadto na każdej, szanującej się stacji znajduje się myjnia, odkurzacz, kompresor i kawiarnia z naprawdę szeroką ofertą gastronomiczną. Trzeba przyznać, że w naszym kraju, w którym obchodzimy wiele świąt i mamy dosyć sporo dni wolnych, taki stan rzeczy jest pożądany. Dzisiejsi kierowcy nie muszą już zjeżdżać z trasy, aby szukać miejsca do zjedzenia nie najgorszej jakości posiłku bądź wypicia dobrej kawy premium. No właśnie – kawa, czyli niemal druga twarz i swego rodzaju symbol każdej reklamującej się stacji; obok kolejnego symbolu, czyli hot doga. Ten kofeinowy – lub nie – napój możemy nabyć w wielu wersjach i jest on niezwykle istotny dla koncernów naftowych oraz właścicieli stacji. Na tyle istotny, że wkrótce doczekamy się ekspansji znanych nam kawiarni jak Shell Cafe, działających niezależnie od stacji. Shell jako pierwszy w Europie otworzył kawiarnię w standardzie premium, która znajduje się w… Warszawie przy ul. Karolkowej. Znajduje się kawiarnia, ale nie znajduje się stacja.
Dodatkowym wabikiem są także programy lojalnościowe, mające, jak sama nazwa wskazuje, wzbudzić wśród klientów emocjonalny związek z marką. Zbierane punkty można wymieniać na nagrody, a także korzystać z rabatów na paliwo. Tego lata średnio, mając kartę lojalnościową danego koncernu, kierowcy mogą liczyć na 30 groszy upustu.
Przyjrzyjmy się, co poszczególne stacje oferują kierowcom. Jaką kawę, jakie hot dogi, jakie artykuły, jakie rabaty i jakie usługi.
Ponad 1900 stacji polskiego giganta już samo w sobie jest olbrzymią przewagą konkurencyjną. Klient ORLEN-u na większości stacji może zjeść, wypić kawę, zrobić zakupy, zatankować, napompować opony, odkurzyć auto, wysłać ORLEN paczkę i skorzystać z bezpłatnego Wi-Fi, jeżeli posiada aplikację Vitay. Na coraz większej liczbie stacji możemy także naładować samochody elektryczne.
Na witrynie czytamy: „Bezpłatny Internet na stacjach Orlen dostępny jest dla posiadaczy karty Vitay. Osoba, która będzie chciała skorzystać z sieci Wi-Fi, powinna podać swój login z portalu Vitay.pl oraz numer posiadanej karty. Korzystanie z Internetu jest możliwe do 120 minut dziennie (idealnie, kiedy ładujemy samochód – przyp. redakcji). Po upływie tego czasu użytkownik ma możliwość przedłużenia dostępu, zamieniając punkty Vitay na dodatkowe minuty. Stacje Orlen z dostępem do Wi-Fi można zlokalizować poprzez stronę internetową orlen.pl w zakładce dla kierowców, klikając na planer podróży i wybierając opcję filtr „WiFi” w sekcji „udogodnienia”.
Aplikacje Vitay możemy pobrać ze sklepu Play bądź Appstore na naszego smartfona. Wiąże się to z szeregiem bonusów. Dzięki aplikacji możemy zbierać punkty, płacić bez podejścia do kasy, sprawdzić lokalizacje stacji i korzystać z różnych rabatów. Punkty dostaje się oczywiście za tankowanie i kupowanie ORLEN-owskich produktów, poza alkoholem i tytoniem, bądź poprzez dokonanie zakupów w sklepach partnerskich, jak np. E-obuwie, Media-Markt, czy RTV Euro AGD. Za punkty możemy wesprzeć fundację charytatywną albo nabyć paliwo i większość produktów, jakie znajdują się na stacjach polskiej spółki oraz na witrynie Vitay.pl, czyli internetowym sklepie koncernu, gdzie znajdziemy niemal wszystko od elektroniki i sprzętu AGD, przez ubrania i zegarki, do akcesoriów kuchennych czy ogrodowych. Punkty zachowują gwarancję przez trzy lata. Orlen honoruje także kartę dużej rodziny.
Oferta Orlen Stop Cafe jest bardzo bogata. Do wyboru mamy siedem rodzajów kaw: Espresso Doppio, Czarną, Czarną z mlekiem, Coffe latte, Capuccino, Cafemocha i Flat White, które są mieszanką arabiki z dodatkiem robusty, a także trzy rodzaje kawy mrożonej oraz herbaty: Twinings: czarna, zielona, owocowa i ziołowa. Wszystkie oferowane są w różnych rozmiarach i możemy dodać do nich różne dodatki, np. miód. Jak na większości stacji, ciepłe napoje przyrządzamy sami w samoobsługowym ekspresie. Polski koncern posiada także szeroki wybór hot dogów. Wśród nich znajdują się: parówka z szynki, parówka klasyczna, parówka wegańska, kiełbaska, pepperoni, italiana, kabanos. Hot dogi oferowane są w dwóch rozmiarach: standardowym i XL i możemy je wybrać z jednym sosem bądź ich większą ilością, a wśród nich znajdują się: ketchup, musztarda, meksykański, czosnkowy, belgijski, 1000 wysp, paprykowy, amerykański, bbq, śliwka. W Stop Cafe możemy także wypić świeżo wyciskany sok i zjeść typowe polskie dania, jak np. żurek, pomidorowa, pierogi czy naleśniki. Na wybranych stacjach znajdziemy także myjnie dla samochodów ciężarowych
Jeszcze gdzieniegdzie możemy spotkać stacje Lotos, ale powinniśmy wypatrywać już bardziej stacji MOL. Po fuzji z ORLEN-em, która miała miejsce 1 sierpnia 2022 roku nieprzerwanie stacje oferują ciekawe promocje, oczywiście jeżeli posiadamy aplikacje Navigator albo Pay & Go, które możemy znaleźć klasycznie w sklepie Play bądź Appstore. Rabaty dotyczą najczęściej usług związanych z naszym autem, np. tańszą myjnią w poszczególne dni tygodnia czy niższą ceną produktów gastronomicznych. Punkty dostajemy za tankowanie, kupowanie artykułów spożywczych czy korzystanie z innych, typowych dla stacji usług, jak np. myjnia, i dokładnie na te same rzeczy oraz usługi możemy je później wydać. Stacje Lotos/MOL umożliwiają także płatność poprzez aplikacje przy dystrybutorze. Warto także wspomnieć o karcie dużej rodziny, dzięki której na wybranych stacjach możemy liczyć na rabaty związane ze wszystkim, co wcześniej wspomniane. Na większości z 414 stacji Lotos możemy skorzystać z darmowego Wi-Fi. Jeżeli chodzi o ofertę gastronomiczną Cafe Punkt, jest ona nieco skromniejsza od ORLEN-owskiej, bowiem nie znajdziemy tam kaw mrożonych. Poza tym, na stacjach Lotos wypijemy kawę z unikatowej mieszanki ziaren arabica z domieszką wyrazistej robusty, a wśród nich znajdują się: czarna, czarna z mlekiem, espresso doppio, cafe latte, flatwhite i mocha. Z ciepłych napoi możemy także wybrać herbatę i gorącą czekoladę. Wszystko oferowane jest w dwóch pojemnościach, a jeżeli przyjdziesz z własnym kubkiem – otrzymasz rabat. Lotos/MOL oferuje także trzy rodzaje hot dogów: z parówką, z kabanosem i z parówką z szynki, a także cztery rodzaje zapiekanek, siedem kanapek i wiele innych, np. śniadania z jajecznicą i pomidorami czy jajkami sadzonymi i bekonem. Wśród sosów znajdują się: ketchup, musztarda, czosnkowy, tysiąca wysp, meksykański, amerykański, duński lub barbecue. Jeżeli nie lubimy takich posiłków, to na 45 stacjach Lotos możemy zjeść także coś z amerykańskiej sieci franczyzowej Subway, którymi firma obecnie zarządza.
Brytyjski koncern petrochemiczny posiada w naszym kraju ponad 450 stacji. Możemy na nich skorzystać z darmowego Wi-Fi oraz ze wszelakich możliwych usług jak myjnia i odkurzacz. Shell honoruje kartę dużej rodziny. Aplikacją koncernu jest Shell ClubSmart, dzięki której standardowo zbieramy punkty poprzez zakupy czy udział w konkursach. Możemy je oczywiście przeznaczyć na usługi bądź paliwo. 200 punktów dostaniemy za wypełnienie ankiety przy rejestracji w Shell ClubSmart. Ponadto stacja oferuje wiele promocji jak wtorki i czwartki z Shell V-Power w cenie Shell FuelSave, trzecie mycie za 5 zł bądź małego hot doga i kawę za 1 zł przy zakupie wybranej usługi myjni TIR. Shell pozwala również na nadanie i odebranie paczki a wśród produktów możliwych do kupna w budynku znajdziemy oczywiście wszystkie związane z akcesoriami i kosmetykami do naszych pojazdów oraz spożywcze. Kawa na stacjach brytyjskiego koncernu, jak czytamy na stronie, jest tworzona z surowców pozyskiwanych etycznie, pakowana z poszanowaniem środowiska i połączona z ziaren robusty i arabiki. Wyjątkowo ekologiczna reklama jest związana z ambitnymi planami Shella w celu osiągnięcia zeroemisyjności ,,Accelerate to zero”. Brytyjski koncern otworzył także pierwszą niezależnie działającą kawiarnię w Warszawie przy ul. Karolkowej. Warto także wspomnieć, że jeżeli macie ochotę na kawę, panini, hot dogi czy inne produkty z oferty gastronomicznej Shell Cafe, to możecie je zamówić za pomocą Uber Eats.
Stacje BP posiadają bardzo szeroką ofertę usługową i gastronomiczną. Możemy na nich skorzystać z dwóch rodzajów myjni: automatycznych i bezdotykowych, zatankować, napompować opony czy zrobić zakupy w sklepie 24/7. Na 160 z ponad 570 stacji BP w całej Polsce oprócz świeżo wypiekanego pieczywa klienci mogą kupić wiele produktów, np. ser, warzywa czy wędliny bądź płyny do spryskiwaczy i inne akcesoria dla naszych aut. Wszystkie wspomniane rzeczy możemy kupić za pomocą punktów PayBack (karta BP), które oczywiście uzyskamy, wydając wcześniej pieniądze na stacji. BP swoim klientom oferuje naprawdę wiele ciekawych rabatów, przede wszystkim gastronomicznych. Oto kilka z nich:
Kierowcom, którzy kupują na stacjach wyłącznie paliwo, powinna spodobać się promocja diesla Ultimate w cenie podstawowego we wtorki i czwartki.
Brytyjskie przedsiębiorstwo z pewnością można wyróżnić za szeroką gamę ciepłych napojów i posiłków. W swojej ofercie BP posiada 8 rodzajów kaw na klasycznej bazie arabiki i robusty: latte, flat white, cappuccino, białą, czarną, espresso, espresso machiato i espresso smakowe, oraz 3 rodzaje mleka: sojowe, bez laktozy i klasyczne 3,2%. Ponadto w Wild Bean Cafe możemy wybrać spośród 7 rodzajów kaw mrożonych(!): frappe caramel macchiato, frappe vanilla, rappe mocca, iced caramel macchiato, iced vanilla macchiato, iced mocca, orange spritz coffe, a także 3 orzeźwiających szejków: milk shake vanilla, milk shake coconut i lemoniada orange spritz Wszystkie napoje mrożone mają pojemność 400 ml, natomiast ciepłe oferowane są w dwóch wersjach.
BP oferuje także wiele posiłków. W ofercie śniadaniowej znajdziemy różne kanapki, croissanty na słodko i kanapkę słowiańską z kotletem schabowym, natomiast w obiadowej m.in.: gulasz, żurek, kotlet schabowy, bigos, leczo czy kotlet mielony. Fani rodzimej kuchni powinni być zadowoleni. Jeżeli chodzi o hot dogi, to istnieją ich trzy wersje: tradycyjny, XXL i farmerski, wszystkie do wyboru z kabanosem bądź berlinką klasyczną. Warto także wspomnieć, że wszelkie produkty gastronomiczne możemy zamówić za pomocą: Uber Eats, Glovo, Bolt czy pyszne.pl.
Należące od 2012 r. do kanadyjskiej spółki Alimentation Couche-Tard Inc Circle K wyróżnia się kilkoma wartymi uwagi usługami. We współpracy z marką chusteczek WaterWipes, na niektórych z ponad 400 stacji można znaleźć komfortowe pokoje dla dzieci, w których można je nakarmić czy przewinąć. Ponadto część stacji posiada pralkomaty z trzema programami prania i dwoma suszenia. W niektórych punktach znajdziemy także punkty rowerowe i wypożyczalnię przyczep do naszych pojazdów. Poza tym Circle K oferuje oczywiście myjnię, odkurzacz i kompresor.
Stacje oferują też bogate zaplecze gastronomiczne. Największa popularnością cieszą się hot-dogi. To właśnie ten produkt jest najchętniej wybierany przez kierowców na stacjach Circle K. Przeprowadzone przez sieć badanie[1] preferencyjne wśród konsumentów wykazało, że mając do wyboru bogatą ofertę gastronomiczną w postaci zapiekanek, burgerów czy kebabów, aż 67 proc. z nich najczęściej sięga po dobrze znaną przekąskę z kiełbaską. Circle K wprowadził w ostatnich miesiącach nowy smak tradycyjnego Hot Doga – Bekon & Cheddar, który stanowi smakowite połączenie kiełbaski z bekonem i aromatycznym, dobrze wyczuwalnym serem cheddar. Ważnym elementem strategii Circle K jest rozwijanie zrównoważonej oferty gastronomicznej, dlatego stale pojawiają się w niej również przekąski roślinne, a przykładem jest Vegan Dog. Poza szerokim wyborem przekąsek na ciepło na stacjach MOP w ofercie Circle K znajdują się zestawy obiadowe, które można spożyć na miejscu w strefach wypoczynkowych. Sieć wprowadza również sezonowe produkty takie jak Ice Latte Spicy Mango, czy orzeźwiające K-Freeze przygotowanym na bazie kruszonego lodu. Kawy sprzedawane na stacjach Circle K posiadają certyfikat Rainforest Alliance, który świadczy o tym, że powstały one w sposób przyjazny dla środowiska, bez niszczenia lasów, zanieczyszczania wód i gleb czy niekorzystnego wpływu na zwierzęta.
Ważnym elementem są programy benefitowe. Klienci Circle K mogą dołączyć do programu lojalnościowego EXTRA. Jednym z najważniejszych benefitów, który przekonuje uczestników do udziału w programie lojalnościowym, są rabaty na paliwo. Jako jedyna sieć paliwowa w Polsce Circle K utrzymuje stałe rabaty na paliwo dla posiadaczy karty EXTRA. Dzięki temu kierowcy za łączne zatankowanie 50l otrzymają rabat 10 gr/l na paliwa bazowe lub 15 gr/l na paliwa premium. Dla użytkowników programu lojalnościowego EXTRA są przygotowywane regularne akcje promocyjne, w tym wyjątkowe zniżki na paliwo. Posiadacze kart Circle K PRO Card i Routex, mogą skorzystać z oferty programu EXTRA, gdzie za płatność kartą flotową oraz kartą EXTRA za każde 50 l paliwa wręczany jest bon o wartości 10 zł. Co ważne, otrzymane bony rabatowe multiplikują się, więc kierowcy mogą skorzystać z tych ofert wielokrotnie, im więcej tankują, tym więcej bonów zyskują. Jeżeli chodzi o usługi elektromobilne, Circle K wprowadza na pierwszych stacjach, zarówno własnych, jak i franczyzowych ładowarki do pojazdów elektrycznych. Ważnem elementem jest także podejście Circle K do tematu ekologii. Działania te wpisują się w politykę zrównoważonego rozwoju firmy, zgodnie z przyjętą przez ONZ agendą 2030 i opierają się na m.in. ograniczaniu zużycia energii, wody oraz redukcji odpadów. W tym celu na wszystkich stacjach Circle K wprowadzono system selektywnej zbiórki odpadów, materiały biodegradowalne, a oferta gastronomiczna jest stale rozszerzana o roślinne propozycje. Na wszystkich stacjach Circle K zamontowano oświetlenie typu LED, dzięki któremu jesteśmy w stanie oszczędzić aż 60% energii. Oprócz tego ponad 100 myjni Circle K działa w systemie zamkniętego obiegu wody z własnym systemem oczyszczania, w celu ograniczenia jej zużycia.
Moya to dość młoda ogólnopolska sieć stacji paliw należąca do spółki Anwim, która zadebiutowała na rynku w 2009 roku. Posiada trzy rodzaje stacji: obsługowe, samoobsługowe i automatyczne, których w sumie jest ponad 400. Moya oferuje punkty odbioru paczek, odkurzacze, kompresory, myjnie, wielobranżowe sklepy, a na niektórych stacjach pokój dla rodziców z dzieckiem czy wieszaki na kask dla motocyklistów. Aplikacją jest Super Moya, jeżeli się zarejestrujemy, otrzymamy rabat na powitanie 20gr/l podczas pierwszej transakcji. Większość stacji posiada darmowe Wi-Fi. W Caffe Moya zjemy pizzę, burgera, stripsy z kurczaka z frytkami, zapiekanki i oczywiście hot dogi w wersji klasycznej i XXL z parówką i kabanosem do wyboru z bułką pszenną bądź grahamką. Z napojów gorących w ofercie są: kawa espresso, macchiato, latte, cappuccino, mocha, flatwhite, czarna z mlekiem, czarna (rozmiary: 210, 300 i 420 ml) oraz gorąca czekolada (210 i 420ml), a także 3 herbaty: czarna, aromatyczna earl grey, rozgrzewająca malinowa, delikatna zielona (210 i 420 ml).
Polskie stacje paliw Huzar oferują wiele produktów w swoim sklepie internetowym, gdzie kupimy wszelakie akcesoria domowe, samochodowe czy nawet gry planszowe i telefon. Za wszystko zapłacimy gotówką bądź punktami z aplikacji. Stacji z logiem Huzar w naszym kraju znajdziemy ponad 70. Minusem jest mało intuicyjna i przejrzysta strona internetowa, gdzie nie ma zbyt wielu informacji dotyczącej oferty gastronomicznej, Wi-Fi, czy innych usług. Jak czytamy na witrynie: ,,W przystacyjnym sklepie zaopatrzyć się można w podstawowe produkty spożywcze, akcesoria motoryzacyjne i płyny eksploatacyjne. Na stacji spróbować można kawy HUZAR dostępnej w kąciku kawowym „Najlepsza kawa HUZAR”. Ponadto naszym klientom oferujemy program lojalnościowy Szarża Prezentów oraz kartę Biznes Profit. Nasza stacja dostosowana jest także do potrzeb osób niepełnosprawnych”.
Grupa PIEPRZYK to spółki działające od 1989 roku w Polsce i Niemczech. Grupa prowadzi działalność w branżach: paliwa i energetyki, stacji paliw, hurtowni paliw, produkcji prądu z biomasy, sprzedaży węgla, meblowej, rolnictwa, produkcji mleka, bydła opasowego, trzody chlewnej, zboża, warzyw, kwiatów, obróbki metali, drewna, hoteli i restauracji i kilku innych. Jeżeli chodzi o stacje paliw, to jest ich ponad 110. W sklepie znajdziemy produkty spożywcze, akcesoria i produkty do eksploatacji samochodu, warzywniak (własne warzywa, owoce i tłoczone soki), prasę oraz Pieprzyk Cafe, gdzie możemy zjeść ciepły posiłek i napić się kawy. W ofercie znajdują się hot dogi czy tosty.
,,AMIC Energy to przedsiębiorstwo paliwowe należące do austriackiego funduszu inwestycyjnego AMIC Energy Management GmbH z siedzibą w Wiedniu, który w 2016 roku odkupił sieć stacji paliw na terenie Polski, Ukrainy, Litwy i Łotwy od naftowego koncernu Lukoil. AMIC Polska sp. z o.o. jest właścicielem sieci 116 stacji paliw pod marką AMIC Energy. Sprzedawane tu paliwa są dostarczane wyłącznie z polskiej rafinerii PKN Orlen. Jednocześnie sieć AMIC Energy jest w Polsce głównym wśród sieci stacji paliw franczyzobiorcą Subway. We wrześniu 2022 roku restauracje były dostępne na 60 stacjach” – czytamy.
Na stacjach austriackiego przedsiębiorstwa paliwowego zjemy pizzę nowojorską, którą możemy kupić zarówno w kawałkach, jak i całą. Pizza cała oferowana jest w trzech rozmiarach i ośmiu wersjach: Margherita, Pepperoni, Szynka & pieczarki, Kurczak barbeque, Meat primo, Supremo, Wegetariańska, Hawajska. Ponadto kupić możemy włoską przekąskę stromboli, czyli zapiekaną pizzę w stylu calzone, a także inne standardowe rzeczy: zapiekanki i hot dogi (parówka, kabanos, mega parówka, ser–bekon, meksykańska, jałowcowa, ser–boczek). Kawa jest mieszanką arabiki i robusty. Miłośnicy kuchni rodem z Półwyspu Apenińskiego mają w czym wybierać. Posiłki AMIC-a możemy zamówić poprzez: Glovo, Bolt Food, pyszne.pl oraz Uber Eats. Stacja oferuje swoje produkty, które nazywają się impet, np. płyny do spryskiwaczy, woda czy energetyki. Z kartą AMIC Club możemy liczyć na promocje z oferty gastronomicznej. Jeżeli chodzi o usługi, to austriackie przedsiębiorstwo oferuje m.in. myjnie i wypożyczalnie przyczep bez kaucji.
Adam Greszta