Odświeżony wygląd, nowe elementy wyposażenia a przede wszystkim znacznie nowocześniejsze silniki i skrzynie biegów mają się przyczynić do awansu zmodernizowanego Opla Merivy w statystykach sprzedaży. Czy to się uda? Opel Meriva powstał w oparciu o przedłużoną platformę Corsy odchodzącej generacji. Warto przypomnieć, że jest on o prawie 25 cm dłuższy od poprzednika (430 cm) i niemal 12 cm szerszy, dzięki czemu można liczyć na całkiem obszerną kabinę.
Stylistykę Merivy drugiej generacji trudno było uznać za nudną i nienowoczesną, więc w tym zakresie zmian dokonano niewiele. Zmodernizowano kształty przednich reflektorów wyposażając lampy w światła dzienne LED, podobnie LED-y zawitały do tylnych lamp. Zmieniono również przedni grill i kształty zderzaków. Ponadto zaproponowano potencjalnym nabywcom 17- i 18-celowe felgi aluminiowe w nowych wzorach. Podobnie jak w dotychczasowej wersji uwagę zwraca nierówna krawędź okien bocznych (dodano aluminiową listwę pod oknem) oraz drugi rząd drzwi otwierany pod wiatr.
W zmodernizowanym modelu po raz pierwszy zastosowano nową generacją systemu multimedialnego IntelliLink, który poprzez 7-calowy ekran daje możliwość korzystania z nawigacji oraz wyświetla obraz z bardzo czytelnej kamery cofania. Oczywiście urządzenie można go zintegrować ze smartfonem.Duże drzwi otwierają się pod wiatr pod kątem 84 stopni pozwalając wygodnie zasiąść w kabinie, ale niestety tylko wówczas gdy nie stoimy na ciasnym parkingu i nie blokuje nas pojazd obok.Bagażnik Merivy ma pojemność 397 litrów. Producent pomyślał o podwójnej podłodze i jeśli ułożymy pokrywę bagażnika w górnym położeniu to po złożeniu oparć foteli drugiego rzędu uzyskamy płaską powierzchnię przewozową o pojemności 1496 litrów. Opel wyróżnia się na tle rywali możliwością zamówienia wysuwanego z tylnego zderzaka uchwytu na rowery, który dodatkowo wyposażony jest w oświetlenie tylne. Zamówienie tego rozwiązania uniemożliwia jednak włożenie koła zapasowego w podłogę.
Najwięcej zmian w odmłodzonej Merivie poczyniono pod maską. Minivan Opla będzie nadal oferowany z benzynową jednostką 1.4 w czterech wariantach mocy: wolnossącej o mocy 100 KM, turbodoładowanych 120 i 140 KM oraz 120-konnej wersji zasilanej LPG. Producent zastąpił dotychczasowe diesle 1.3 CDTI oraz 1.7 CDTI nową 1,6-litrową jednostką. Mniejszy motor ustąpił miejsca silnikowi 1.6 CDTI o mocy 110 KM, a większy – o mocy 136. W nowych modelach Opla debiutują zmodernizowane skrzynie biegów, które okazują się bardziej precyzyjne niż w poprzedniczkach, a do tego zmiana przełożeń jest lżejsza. Zmianom poddano także skrzynie automatyczne. PD