Ponad setka wystawców przedstawiło swoje produkty na XIX edycji Międzynarodowych Targów Stacja Paliw 2012. Impreza ta, organizowana przez Polską Izbę Paliw Płynnych, to najważniejsze i najbardziej prestiżowe miejsce spotkań handlowych dla producentów i importerów branży paliwowej w Polsce oraz doskonała możliwość kompleksowego zapoznania się z nowinkami sektora paliwowego.
Tegoroczna edycja miała miejsce w warszawskim Centrum MT Polska na ul. Marsa 56c. Zwiedzający Targi mieli możliwość zapoznania się z nowościami w zakresie infrastruktury dla stacji paliw oraz szeregiem usług pokrewnych (myjniami, serwisami samochodowymi, rozwiązaniami informatycznymi). Nie zabrakło również urządzeń dla gastronomii oraz wyposażenia moteli przystacyjnych. Równolegle z targami trwała konferencja poświecona m.in. zmianom na polskim rynku paliw związanym z nowymi przepisami środowiskowymi, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku.
Dużym zainteresowaniem podczas targów cieszyły się stoiska z infrastrukturą dla stacji paliw, szczególnie zbiorniki. Obecne przepisy środowiskowe, obowiązujące tylko do końca roku, wymuszają kosztowne modyfikacje obiektów i m.in. montaż zbiorników dwupłaszczowych w miejsce jednopłaszczowych. Szacunkowy koszt modernizacji stacji może wynieść ok. 150 tys. zł. Niestety, wiele obiektów niezależnych może temu nie podołać i w konsekwencji upaść. Według szacunków Popihn w tym roku zostanie zamkniętych ok. 10% niezależnych stacji benzynowych.
Prężnie za to rozwijają się niezależne sieci. Jeszcze w 2010 roku było 562 obiektów (m.in. Moya, Huzar, Delfin), ale rok później ich liczba wzrosła do 690. Tegoroczna ekspozycja np. sieci Moya była równie okazała co liderów rynku: Orlen, Lotos czy BP. Nowości prezentowała również spółka Lotos promując nowe stacje typu premium. Docelowo firma zamierza posiadać dwa typy obiektów: Optima – stacje typu budżetowego uruchomione w zeszłym roku oraz obiekty premium. Stacje te różnią się znacznie bogatszym asortymentem usług, wyglądem oraz obecnością rozbudowanych programów lojalnościowych. Pierwszą stację drugiego typu otwarto w Gdańsku. Docelowo obiekty premium mają stanowić w ciągu kilku lat ok. 30 % wszystkich stacji Lotos.
Na targach Stacja Paliw z roku na rok rośnie liczba wystawców prezentujących usługi i rozwiązania pozapaliwowe. Największą grupę z nich stanowią producenci i dystrybutorzy urządzeń gastronomicznych, którzy stanowią już czwartą część targowych wystawców. A przypomnijmy, że jeszcze w 2007 roku na targach taką ekspozycję miała zaledwie jedna firma – Primulator. Trend nie dziwi. To właśnie sprzedaż produktów niepaliwowych i obroty z roku na rok wzrastają najbardziej stanowiąc dużą część dochodów tych obiektów. Niektóre stacje obrały zresztą taktykę oferowania paliw praktycznie z zerową marżą po to tylko aby kierowcy chętniej tam tankowali a przy okazji robili dodatkowe zakupy w sklepie przynoszące znaczne zyski. Jeszcze przed dwoma laty obroty w tym segmencie sprzedaży wzrosły o 7,2% rok do roku. W 2011 roku były one wyższe o 3,6% w stosunku do roku 2010.
Stacje paliw poszukują coraz to nowych usług dodatkowych, którymi mogłyby przyciągnąć klientów i dodatkowo zarobić. Wyjątkowym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się np. myjnia dla psów, którą zamówiło już kilka obiektów. Bardzo szybko pojawią się one w kolejnych lokalizacjach. Podobnie stacje paliw coraz chętniej inwestują w wysokiej klasy infrastrukturę gastronomiczną np. specjalne kawiarki czy maszyny do robienia lodów (profesjonalne kosztują nawet 40 tys. Euro). Produkty roku 2012 Tradycyjnie podczas Targów Stacja Paliw uhonorowano najlepsze produkty i usługi w czterech grupach tematycznych. W grupie I – Logistyka i dystrybucja paliw – nagrodzono firmę PSS - STACJE BENZYNOWE SERVICE Sp. z o.o. za SYSTEM DWUPŁASZCZOWY GEMINI (System unikalnej rury osłonowej) oraz ORLEN CENTRUM SERWISOWE Sp. z o.o. za panel ADAST do zabudowy kontenera typ 8 664 AdBlue. W grupie II – urządzeń technicznych i systemów związanych z działalnością pozapaliwową stacji paliw nagrodę przyznano firmie Corrimex J. Sałapatek, S. Cwajda Sp.J. za myjnię portalową z oscylacyjnym myciem GENIUS C160 VITESSE. W grupie III – urządzeń i usług towarzyszących – uhonorowano dwie firmy: Czysta Polska za ekologoiczną myjnię cystern samochodowych oraz PETROSTER Sp.J. za biologiczne metody oczyszczania gruntów skażonych substancjami ropopochodnymi. W grupie IV – systemów zarządzania i obsługi stacją paliw – nagrodę przyznano spółce BZA S.A. za kartę paliwową BZA CARD. PD