Kiedyś tylko ci naj mogli sobie pozwolić na karty kredytowe. Wystarczyło kilka lat, aby banki oferowały karty niemal każdemu klientowi. Podobnie jest w przypadku kart paliwowych. Pierwotnie dedykowane dla flot ciężkich. Aby je uzyskać, trzeba było tankować olbrzymie ilości paliwa w miesiącu. Obecnie to narzędzie funkcjonuje nawet w mniejszych firmach, a koncerny oferują rozwiązania dedykowane dla małych i średnich przedsiębiorców.
Komfort korzystania z kart paliwowych jest niezaprzeczalny. Kierowca nie mrozi własnych pieniędzy, nie musi brać zaliczek na paliwo, nie musi pamiętać o dostarczeniu do księgowości faktur. Księgowość otrzymuje jedną zbiorczą fakturę za paliwo, którą może jasno przypisać do konkretnego samochodu czy działu w firmie. Wreszcie osoba odpowiedzialna za samochody w firmie ma do dyspozycji narzędzie do kontrolingu. Może dowolnie, i to zdalnie, ustalać limity: czy to kwotowe, czy czasowe. Blokuje możliwość tankowania od piątku od 17 do poniedziałku do 7 rano. Może także bez problemu kontrolować średnie zużycie paliwa danego kierowcy. Wbrew pozorom narzędzie takie służy nie tylko kontrolowaniu nadużyć, ale często pozwala wdrożyć system gratyfikacji. Koszty paliwa należą do najwyższych, jeżeli chodzi o TCO i dlatego tak ważna jest możliwość ich kontrolowania. Obecnie dostęp do takich narzędzi mają także mniejsze firmy.
Jak sama nazwa karty sugeruje, to karta przedpłacona. Czyli wypełniamy formularz, zasilamy konto i możemy korzystać z jej zalet.
BP Komfort Prepaid to proste i efektywne rozwiązanie dla małych firm, których miesięczne wydatki paliwowe nie przekraczają 14 000 zł. Nie jest wymagane podpisanie umowy ani dostarczanie żadnych dokumentów finansowych czy zabezpieczeń. Korzystanie z karty znacznie przyspiesza dokonywanie płatności na stacji, daje pełną kontrolę nad wydatkami dzięki dostępowi do usług BP online oraz zapewnia jedną zbiorczą fakturę w miesiącu. To idealne rozwiązanie dla niewielkich firm, które chcą kontrolować swoje wydatki na paliwo. Jednak to nie wszystkie korzyści – klienci mogą otrzymać 5 groszy rabatu na litrze paliwa regularnego i 10 groszy na paliwie premium. Maja także 5% zniżki na myjnie, płyn do spryskiwaczy i olej. Atutem są też formalności ograniczone niemal do minimum. Kiedy mamy niewielką flotę, od razu powinniśmy zdecydować się na tego typu narzędzie.
Emitent oferuje w Polsce trzy rodzaje kart: Circle K Easy Card, Circle K Polska oraz Circle K Europa. Dla najmniejszych przedsiębiorców przeznaczona jest pierwsza z nich. Karta Circle K Easy Card zapewnia rabaty na paliwo (tym większe, im więcej tankujemy), rabaty na myjnię oraz zakupy w sklepie. Dzięki karcie Easy Card klienci flotowi zyskują m.in. stały dostęp do faktur on-line, możliwość przypisania karty do numeru rejestracyjnego, co znacznie ułatwia podział kosztów pod kątem rozliczeń VAT, gwarancję bezpieczeństwa poprzez możliwość ustawienia dowolnych limitów kwotowych (dziennych, tygodniowych, miesięcznych). Każda karta zabezpieczona jest indywidualnym kodem PIN. Aby lepiej kontrolować swoje wydatki, można też wprowadzić limity kwotowe dzienne, tygodniowe i miesięczne. Strona internetowa emitenta udostępnia wszystkie informacje również w formie raportów, które można pobrać on-line do lokalnego komputera. Płacąc kartą Easy Card, otrzymujemy punkty Extra Club, które możemy wymieniać na kawę lub inne nagrody. Kartą zapłacimy nie tylko na stacjach Circle K, ale także na wszystkich stacjach zrzeszonych w porozumieniu Routex, między innymi są to stacje BP.
Jak na największy koncern patrochemiczny przystało, Orlen ma ofertę kart paliwowych w kilku wariantach. Dla mniejszych firm PKN Orlen przygotował dwie propozycje. Karta BIZNESTANK to oferta skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw, w ramach której oferowane są rabaty gotówkowe od pierwszego tankowanego litra oraz rabaty na wybrane usługi na stacji paliw, zbiorcze faktury oraz dostęp do portalu ułatwiającego zarządzanie samochodami. Druga propozycja to Karta Mikroflota, rozwiązanie skierowane przede wszystkim do sektora mikroprzedsiębiorstw, małych firm oraz osób prowadzących działalność gospodarczą, dla których karty paliwowe były do tej pory poza zasięgiem ze względu na limity zakupowe. MIKROFLOTA umożliwia bezgotówkowe zakupy paliw, produktów oraz usług na stacjach paliw pod marką Orlen.
Kolejnym segmentem produktów w portfolio flotowym są karty przedpłacone – Karta UPOMINKOWA i ZAKUPOWA. Obie karty pozwalają na dokonywanie bezgotówkowych zakupów paliw, produktów w sklepie oraz usług na stacjach paliw należących do sieci Orlen i Bliska. Karta UPOMINKOWA jest dostępna dla wszystkich klientów na stacjach paliw, natomiast Karta ZAKUPOWA jest skierowana do klientów instytucjonalnych.
Sieć stacji Moya nie jest jeszcze imponująca, ale imponujący jest rozwój tej marki. Wraz z powstawaniem stacji niemal równocześnie powstały karty paliwowe. Dedykowane są zarówno dla transportu ciężkiego, ale także osobowego. Karty paliwowe Moya Firma to interesujące rozwiązanie ułatwiające zarządzanie flotą samochodową, zarówno dla dużych flot, jak i właścicieli prowadzących działalność gospodarczą, którzy korzystają z niewielkiej liczby pojazdów. Karta paliwowa MOYA Firma to idealne rozwiązanie dla każdej firmy niezależnie od liczby posiadanych pojazdów we flocie czy ilości tankowanego paliwa miesięcznie. Karta jest akceptowana na wszystkich stacjach paliw sieci MOYA – jest to niemal 350 lokalizacji, z czego 20 stacji to stacje automatyczne położone przy głównych szlakach transportowych dedykowanych wyłącznie klientom flotowym. Oferta sieci stacji paliw MOYA to również wsparcie w biznesie, dzięki aplikacji mobilnej Moya Firma zarządzanie flotą samochodową jest proste, dodatkowo kierowców wspiera całodobowy helpdesk. Do każdego klienta emitent podchodzi indywidualnie, aby dopasować najkorzystniejszą dla niego ofertę.
Masz wielką firmę transportową lub prowadzisz mniejszy biznes oparty na samochodach osobowych. To nieistotne, bez względu na wielkość floty karty paliwowe Shell są do dyspozycji klientów. Nowi mogą liczyć nawet na 8% upustu od każdego zatankowanego litra, jeżeli tankujemy na stacjach Shell olej napędowy lub benzynę. Jeżeli robimy to na stacji Lotos (tam karty Shell także są akceptowane i odwrotnie), wtedy rabat wynosi 1 gr. Mamy także 10% rabatu na myjnie. Co ważne, mamy do dyspozycji 800 stacji w Polsce i niemal 25 tysięcy w Europie. Dużym ułatwieniem jest także samo złożenie wniosku, ponieważ odbywa się w 100% przez Internet.
Ciekawostką i nowością w ofercie jest karta Shell Card Plus. To połączenie karty paliwowej i karty płatniczej Visa. Kartą Shell Card Plus można zapłacić nie tylko na jednej z 6500 stacji paliw na terenie Polski, ale także w ponad 200 000 punktów akceptujących karty VISA. Można ustalać limity kwotowe transakcji, a dzięki dostępowi do serwisu Self-Serve można monitorować wydatki. Oczywiście, płacąc kartą, otrzymujemy rabat na zakupione paliwo, a raz w miesiącu otrzymujemy fakturę.
Karta Lotos Biznes przeznaczona jest dla małych i średnich przedsiębiorstw. Kiedy tankujemy na jednej z 500 stacji sieci Lotos, mamy rabat w wysokości 7 groszy na litrze oleju napędowego lub benzyny oraz 3 grosze na LPG. To także rabaty na środki smarne czy myjnie. W ofercie firma ma kartę Lotos Prepaid, czyli kartę przedpłaconą. Karta prepaid, podobnie jak bezgotówkowa, pozwala na eliminację gospodarki gotówkowej w firmie. Płatność odbywa się w ramach środków przedpłaconych przez klienta na konto LOTOS. Ta karta jest idealnym rozwiązaniem dla firm z krótką historią rynkową. Ma szereg zalet: karty przedpłacone oferują wszystkie korzyści przypisane do kart bezgotówkowych dedykowane dla średnich i dużych firm, z wyłączeniem odroczonego terminu płatności oraz możliwości opłacania autostrad: klient dokonuje transakcji w ramach środków zgromadzonych na swoim rachunku prepaid, zasila go elastycznie zależnie od prognozowanego zapotrzebowania na paliwo; pominięcie procesu kredytowego powoduje, że karty te są łatwiej dostępne, a czas od zgłoszenia klienta do otrzymania karty jest znacznie krótszy; brak minimalnych progów tankowań; szybkie wpłaty w ramach DOT PAY oraz BLIK.
Tomasz Siwiński