Już po raz dwudziesty Polska Izba Paliw Płynnych organizuje coroczną wystawę branżową „Stacja Paliw". Duże zainteresowanie wystawców potwierdza jej znaczenie, wpływ i wartość biznesową. Do dyspozycji zwiedzających stawiło się wielu wystawców z Polski i zagranicy, m.in. z: Bułgarii, Czech, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Turcji i Stanów Zjednoczonych.
Zakres tematyczny wystawy obejmuje dziedziny:• stacja paliw – projektowanie, budowa, modernizacja;• wyposażenie stacji w LPG, CNG i LNG, paliwa, biopaliwa:• myjnie, środki czystości, autokosmetyki;• wyposażenie warsztatów samochodowych;• sklep, bar i infrastruktura towarzysząca;• usługi dla stacji paliw – wystrój, reklama, oświetlenie;• logistyka, transport, dystrybucja, przechowywanie i sprzedaż paliw;• badania jakości paliw;• ekologia i ochrona środowiska;• energia odnawialna, cieplna i elektryczna.
Przez 20 lat Targi „Stacja Paliw" rozwijały swoją ofertę wystawienniczą, wskazując przedsiębiorcom nowe obszary rozwoju firm, dając im możliwość zapoznania się z nowoczesnymi trendami, innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi i infrastrukturalnymi. Dzisiejsza stacja nie może ograniczać się jedynie do sprzedaży paliw. To również: sklep z towarami pierwszej potrzeby (convenience), gastronomia, miejsce wypoczynku i baza noclegowa. Potrzeby dzisiejszego klienta stacji paliw sprawiają, że operator takiej placówki poza znajomością szybko zmieniających się wymogów prawa musi również orientować się w najnowszych trendach tak zróżnicowanych branż jak: HoReCa (hotelarsko-gastronomiczna), FMCG (produkty szybkozbywalne), znać trendy wizualizacji stacji oraz aranżacji przestrzeni. Od wielu lat na Targach prezentowana jest szeroka oferta myjni samochodowych – automatycznych i samoobsługowych, o które właściciele stacji chętnie poszerzają zakres usług oferowanych kierowcom.
Podczas Targów odbędą się konkursy – tradycyjnie na „Produkt Roku 2013" i nowy– na „Złotą Stację Roku 2013" oraz imprezy towarzyszące, m.in.: konferencja dotycząca perspektyw polskiego rynku paliw w kontekście krajowym i europejskim, debaty, szkolenia i spotkania z ekspertami.
20 lat Międzynarodowych Targów „Stacja Paliw" 2013 Polska Izba Paliw Płynnych nie miała jeszcze roku, gdy zorganizowała – wspólnie z firmą holenderską – targi branżowe. Odbyły się one w sierpniu 1992 r. i wywołały tak szerokie zainteresowanie, że podjęto uchwałę o cyklicznej, corocznej organizacji podobnej imprezy, która „poprzez swój charakter będzie promowała właściwe rozwiązania i zachowania wśród podmiotów operujących w branży produkcji i handlu paliwem". Głównym celem organizatorów targów było umożliwienie spotkania się: właścicieli stacji paliw, przedstawicieli rafinerii, firm zajmujących się hurtowym obrotem paliwami oraz organizacji i instytucji działających na rynku paliwowym. Cel ten pozostaje aktualny do dzisiaj. Uczestnicy i goście targów podkreślają, że cenna jest dla nich możliwość bezpośredniego spotkania, podtrzymania starych kontaktów i nawiązania nowych.
Krótkie kalendarium: 1992 r. – pierwsze targi „Stacja Benzynowa '92" zorganizowane przez Expoconsult z Holandii i polską firmę Midas Advisers;1993 r. – pierwsze targi o obowiązującej do dziś nazwie „Stacja Paliw" zorganizowano pod hasłem „Integracja branży celem nadrzędnym" w hali warszawskiego Torwaru; wzięło w nich udział 39 wystawców;1994 r. – rok przerwy w organizacji wystawy;1995 r. – organizatorzy po raz pierwszy zaprosili do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie; pierwsza edycja konkursu „Produkt Roku";1996 r. – po raz pierwszy podczas uroczystego bankietu zostały wręczone nagrody w konkursie „Produkt Roku";1997 r. – po raz pierwszy w czasie Targów odbyło się spotkanie Członków Polskiej Izby Paliw Płynnych;1998 r. – pierwszy raz Targom „Stacja Paliw" towarzyszyły I Światowe Targi Środków Smarowych „Lubri Show";1999 r. – wśród wystawców ponad 20% stanowiły firmy po raz pierwszy uczestniczące w wystawie;2000 r. – Targom „Stacja Paliw" towarzyszyło Międzynarodowe Forum „Gaz Płynny";2001 r. – po raz pierwszy w konkursie „Produkt Roku" wręczono statuetkę-odmierzacz paliw;2002 r. – przeprowadzka do Warszawskiego Centrum EXPO XXI; Targi „Stacja Paliw" zorganizowano wspólnie z Polską Organizacją Gazu Płynnego i Koalicją Na Rzecz Autogazu;2003 r. – X edycję wystawy uświetniła ekspozycja Muzeum Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza; podczas bankietu stałym wystawcom Targów wręczono statuetki „Od dziesięciu lat z nami";2004 r. – po raz pierwszy przy tzw. stolikach eksperckich przedstawiciele: UDT, IOŚ, GUM, TDT, IH udzielali porad gościom Targów;2005 r. – Targi zajmowały blisko 8 000 m² powierzchni wystawienniczej;2006 r. – motywem przewodnim wystawy były wielka modernizacja i konsolidacja branży;2007 r. – podczas Targów prezentowało się 200 wystawców z 14 krajów;2008 r. – Targi odwiedziło prawie 8 000 gości, a w Jubileuszowym Spotkaniu Branży Paliwowej w Forcie Sanguszki wzięło udział prawie 650 przedstawicieli branży;2009 r. – ponad 8 000 m² powierzchni wystawienniczej i ponad 30% nowych wystawców, m.in. z Kazachstanu, Izraela, Kuwejtu, Kataru czy Kenii;2010 r. – w konkursie „Produkt Roku" oprócz 5 statuetek przyznano szereg wyróżnień i nagród dodatkowych;2011 r. – Targi „Stacja Paliw" umocniły swą pozycję największej tego typu wystawy w Polsce;2012 r. – z uwagi na Mistrzostwa EURO 2012 Targi gościły w Centrum MT Polska;2013 r. – targi powróciły do Warszawskiego Centrum EXPO XXI.
Polska Izba Paliw Płynnych