Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
FED 2025

Branża motoryzacyjna na kryzysowym spotkaniu z Premierem Donaldem Tuskiem

We wtorek, 8 kwietnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło  się spotkanie, któremu przewodniczył Premier Donald Tusk. W spotkaniu uczestniczyli Minister Finansów - Andrzej Domański, Minister Przemysłu – Marzena Czarnecka, Minister Rozwoju i Technologii - Krzysztof Paszyk  oraz  przedstawiciele krajowych organizacji motoryzacyjnych. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego reprezentował Prezes – Jakub Faryś.

3 kwietnia weszły w życie wprowadzone przez Donalda Trumpa 25-proc. cła na samochody osobowe i dostawcze (LCV). Według zapowiedzi, 3 maja br. ma zostać wdrożony podatek od importu części samochodowych i komputerów, który obejmie również komputery pokładowe w samochodach. Przedstawiciele organizacji branży motoryzacyjnej zostali zaproszeni na spotkanie, na którym omówili kluczowe wyzwania i sposoby  łagodzenia skutków kryzysu związanego nie tylko z ostatnią polityką celną USA, ale też wcześniejszymi wydarzeniami – jak epidemia COVID, zerwanymi łańcuchami dostaw, kryzysem półprzewodników, wojną w Ukrainie, destabilizacją na rynku surowców oraz zaostrzeniem celów emisyjnych roku 2025 i ewentualnych kar nakładanych na producentów motoryzacyjnych.

Prezes PZPM podkreślił konieczność podjęcia pilnych działań na rzecz zabezpieczenia konkurencyjności polskiej branży motoryzacyjnej. Zauważono również, że Polska jest liderem produkcji części i podzespołów przeznaczonych dla sektora motoryzacyjnego i - choć ilość samych części dostarczanych bezpośrednio na rynek amerykański nie jest duża - to już wartość części i podzespołów, które trafiają z Polski do krajów produkujących samochody przeznaczone na eksport do USA wynosi ok. 320 milionów euro rocznie.  

Podczas dyskusji poświęconej wprowadzonym cłom, zebrani zgodzili się, że będą one z całą pewnością dużym problemem dla gospodarki całej Europy - więc i dla Polski, i  że nie należy rezygnować z negocjacji z administracją waszyngtońską. Uczestnicy spotkania podzielili jednakże opinię, że o ile nie uda się osiągnąć kompromisu w drodze negocjacji, to strona europejska powinna wprowadzić rozwiązania symetryczne w stosunku do rozwiązań amerykańskich.

W drugiej części spotkania dyskutowano o branży motoryzacyjnej i jej kluczowej roli dla polskiej i europejskiej gospodarki. W opinii przedstawicieli branży w obecnej sytuacji absolutnie kluczowe jest systemowe wsparcie rządu obejmujące  stworzenie jeszcze lepszych warunków do inwestowania w Polsce.

Prezes PZPM dodał, że wyjście z kryzysu jest możliwe poprzez zapewnienie sektorowi motoryzacyjnemu pomocy w następujących obszarach:

  • Wsparcie przemysłu - poprzez wdrożenie nowych instrumentów wsparcia i zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski
  • Wsparcie rynku pracy w celu utrzymania zatrudnienia w branży
  • Wsparcie transformacji energetycznej w celu uzyskania taniej i zielonej energii poprzez rozwój OZE, uchwalenie ustawy wiatrakowej, rozwój biogazowni, możliwość i ułatwienie wykorzystywania linii bezpośrednich, szybsze procedury administracyjne w obszarze energetyki,
  • Wsparcie transformacji transportowej - dokonanie przeglądu celów CO2 w 2025 roku, wprowadzenie systemów dopłat do pojazdów zeroemisyjnych obejmujących wszystkie kategorie nabywców i pojazdów, opłaty drogowe oparte o emisje CO2, wprowadzenie EMS i dłuższych naczep w transporcie
  • Zmniejszenie procedur administracyjnych obejmujące produkcję, homologację, rejestracje, zmianę skomplikowanego systemu podatkowego
  • Wprowadzenie globalnych ułatwień dla przemysłu motoryzacyjnego: Umowa Mercosur, Pakiet patentowy (Standard EssentialPatents – SEP)

Prezes PZPM zaproponował stworzenie międzyresortowego zespołu kryzysowego dla branży motoryzacyjnej z udziałem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Pracy, działającego pod auspicjami Prezesa Rady Ministrów. Propozycja została ciepło przyjęta przez stronę rządową, jednakże ostateczna decyzja dotycząca powołania takiego zespołu pozostaje w gestii Premiera Donalda Tuska.  

 

W przypadku pytań lub komentarzy prosimy o kontakt z Prezesem PZPM, Jakubem Farysiem tel. 602475701.

 

żródło gov.pl

Przeczytaj również
Popularne