Anwim S.A. właściciel stacji Moya kontynuuje współpracę ze społecznym startupem Dotlenieni.org. W ramach wolontariatu pracownicy obu firm posadzili już 8000 drzew. To redukcja ok. 60 ton CO₂ rocznie, a jak drzewa urosną to nawet 160 ton rocznie.
Tegoroczna akcja sadzenia lasu sosnowego odbyła się na terenie Nadleśnictwa Siedlce, gdzie wspólnie z leśnikami, wolontariusze z Anwim posadzili 2500 młodych drzew. Od początku współpracy z Dotlenieni.org liczba nasadzeń dokonanych przez pracowników firmy sięgnęła 8000.
Młode sosny, które w przyszłości utworzą las, mogą już teraz pochłaniać około 60 ton CO₂ rocznie. Za dekadę, gdy osiągną większe rozmiary, ich roczny potencjał pochłaniania wzrośnie do około 160 ton CO₂. Lasy przyczyniają się również do poprawy retencji wód, zapobiegania erozji gleby oraz tworzenia naturalnych siedlisk dla dzikiej fauny. To realny wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi i poprawę jakości powietrza.
Angażujemy się w projekty, które mają długofalowy wpływ na planetę, a współpraca z Dotlenieni.org pozwala naszym pracownikom aktywnie uczestniczyć w trosce o przyszłość ziemi. Te młode drzewa staną się częścią ekosystemu, który będzie służył następnym generacjom – mówi Monika Ziemba, Marketing i PR Manager w Anwim S.A.
Inicjatywy zalesiania realizowane z Dotlenieni.org to doskonały przykład, jak lokalne działania mogą przyczyniać się do realizacji globalnych celów klimatycznych. Dzięki współpracy firm i organizacji ekologicznych możliwe jest efektywne ograniczanie emisji CO2 oraz odbudowa terenów zielonych w Polsce.
Praktyki zrównoważonego rozwoju, to ważny element tożsamości Anwim S.A. Firma chce być jednym z liderów transformacji energetycznej, rozwijając infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych pod marką MOYA energia. Od lat wdraża także nowoczesne i ekologiczne rozwiązania na stacjach MOYA.
Wczesniej podobną akcję rozpoczał Volskwagen. Od 2011 roku pracownicy firmy posadzili w okolicach swoich zakładów około 140 tysięcy drzew. Pierwsze, nasadzone ponad dekadę temu drzewa, osiągnęły już imponującą wysokość 10 metrów, stając się integralną częścią lokalnego ekosystemu.
Najmłodszy jest las węglowy o powierzchni 18 ha posiadający szczególne właściwości w zakresie absorbcji dwutlenku węgla. To wspólny projekt Regionalnej i Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz spółki Volkswagen Poznań. Powstaje on od trzech lat na terenie Nadleśnictwa Babki w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu Volkswagena. Łącznie zajmuje około 18 hektarów.
Szacuje się, że jeden hektar lasu pochłania średnio 4-5 ton CO₂. Według analiz przedstawicieli Instytutu Badawczego Leśnictwa każdy hektar lasu węglowego pochłonie więcej tj. ok. 37 ton węgla w okresie 30 lat. Dodatkowo wszystkie podejmowane działania wywierają również korzystny wpływ na bioróżnorodność.